Автор: Йовчо Стоянов – 03 декември 2018
С пивоварните фабрики “Св. Петка” и „Хаберман” Русе става важен център за производство на бира, особено по време на филоксерата.

Пивоварната фабрика "Св. Петка", картичка от книжарница Ив. Грозев, колекция Dieter Hess

Бирено шише на Пивоварна "Света Петка"
В последно време чрез многобройни реклами някои български пивоварни упорито се опитват да внушат твърдението, че първи са започнали фабричното производство на бира в България. Претенции изявяват „Каменица”- създадена през 1881 г., „Шуменско пиво” през 1882, а „Ариана” иска да се представи за наследник на пивоварната на Братя Прошек в София, основана през 1881 г.
Каква е истината? Първата пивоварна фабрика на България е основана в Русе още преди Освобождението. Първото сведение за тази бирена фабрика може да се види във вестник “Дунавъ” , бр. 340 от 29 декември 1868г., в който е отбелязано, че през 1868 г. за мелниците и за бирената фабрика в Русчук се превозват въглища от Мачин с дунавски параходи. Мачин (Мачим, Мъчин) е пристанищен град на река Дунав в Северна Добруджа. Веднага след Освобождението временната управа на Русчук прави равносметка на наследството останало от османската епоха. И като най-значими „предприятия” са упоменати: Депото за ремонт на локомотиви и вагони „Тракцията” (сега ЛВЗ), Мелницата на Капитан Яни (пострадала силно при бомбардировките по време на войната) и Пивоварната фабрика.Тя е била построена в близост до пещерата „Св. Петка” в която е имало скална църква „Св. Петка”. През 1878 г. непосредствено след Освобождението пивоварната фабрика е модернизирана, като е поставена фабрични начала. Тъй като се появяват и други пивоварни, тя е наречена „Св. Петка”. Главната производствена сграда на фабрика „Света Петка” е била осем етажна, изградена от камък и тухли. В големия промишлен двор, през който е преминавала река Русенски Лом, е имало и изба, и сграда с жилища за работниците.

Пивоварна фабрика "Света Петка"- Русе
Пивоварната е била оборудвана с модерни за времето си машини за производство на баварско и пилзенско пиво – парна машина, варка, скари за сушене на ечемик, апарат за източване. Имала е мивално отделение, циментирани тунели за кълнене на ечемик, помещения за отлежаване на бирата, складове и ледница. За отлежаване на бирата при постоянна температура е използвана и пещерата „Св. Петка”. При строителството на дъговия мост над река Русенски Лом през 60- те години пещерата е затрупана, но останки от старата фабрика са запазени и досега.

Останки от високата сграда на пивоварна фабрика "Света Петка"
Втората пивоварна в Русе е основана от австриеца от чешки произход Йозеф Хаберман през 1883 г. Известната фамилия Милде е свързана с русенските пивоварни. Франц Милде пристига в България през 1881 г., за да работи като пивовар в пивоварната фабрика “Света Петка”- Русе. На следващата година обаче заминава за Шумен, където става главен пивовар и съосновател на „Шуменско пиво”. Неговият брат Себастиян е работил дълги години в „Хаберман”, а Вендо Милде е бил представител на Шуменското пивоварно дружество в Русе.

Първа парна пивоварна фабрика "Хаберман"- Русе
С фабриките “Св. Петка” и „Хаберман” Русе става важен център за производство на бира, особено по време на филоксерата, която унищожава лозята в края на ХІХ и началото на ХХ век. През 1892 год. годишното производство на бира на двете фабрики надхвърля 400 000 л. „Шуменско пиво” подписва споразумение с русенската пивоварна “Хаберман” за съвместна работа, като през 1903 г. я поглъща и шуменското дружество се преименува на “Българско пивоварно дружество Шумен – Русе”. До 1924 г. фабриката произвежда бира под името Пивоварна Русе на Българското Пивоварното дружество Шумен- Русе.

Пивоварна Хаберман, колекция Илиян Илиев
През 20-те г. обаче, производството на бира навлиза в дълбока криза. През 1927 г. пивоварните фабрики в България основават картел, като се стига до споразумение 12 фабрики да бъдат закрити. Това слага край на фабрика „Св. Петка”. Шуменската пивоварна също спира производството на бира в бившата фабрика ”Хаберман” в Русе, като тя се специализира в производството на малц. И така градът остава без своя пивоварна фабрика.

Пивоварна Хаберман на Пивоварното дружество Шумен- Русе
По соц. време в града имаше фабрика за бутилиране на пиво, която донякъде задоволяваше нуждите на града от бира. През годините тя сключваше договори с „Плевенско пиво”, „Болярка” или „Загорка” за доставка на бира. С големи автомобилни цистерни бирата се докарваше в Русе и тук се бутилираше (през 80-те г. дори имаше пиво “Русе” ). Това продължи докъм средата на 90-те години. После фабриката беше закупена от “Булбрю- ММ”, Варна. Те прекратиха бутилирането на бира и изнесоха машините и инсталациите. “Булбрю” продаваше бира с марка „Хаберман”, която обаче се произвеждаше и бутилираше в Пивоварна “Леденика”, Мездра.

Бира с марка "Хаберман", произведена от Варненско пиво
След смъртта на Михаил Михов и последвалия фалит на „Леденика и ММ” марката „Хаберман” изчезна.